
Rantaperkiön Isku ja miesten 1-sarjajoukkueen päävalmentaja Heikki Kosonen ovat sopineet aiemmin solmitun 1 + 1-vuotisen sopimuksen optiokauden käytöstä. Näin Kosonen jatkaa joukkueen päävalmentajana myös kaudella 2022/2023. Heikki Kosonen toimii Sammon keskuslukion liikunnan ja terveystiedon opettajana sekä urheilukoordinaattorina. Näiden tehtävien lisäksi hän vastaa Tampereen Urheiluakatemian poikien lentopallon aamuvalmennuksesta. Urheiluakatemia -pelaajalle on näin mahdollisuus harjoitella niin aamu-, ilta- kuin kesäharjoituksissa saman osaavan valmentajan ohjauksessa. Isku sitoutuu vahvasti kaksoisuraan, pelaajilla tulee olla mahdollisuus yhdistää kilpaurheilu, opiskelu tai työnteko.
Olen erittäin tyytyväinen, että saimme Heikin kautta jatkuvuutta ja löysimme pelaajien arkea parhaiten tukevan ympärivuotisen valmennusratkaisun. Käännämme katseen tulevaan, toteaa Iskun tuore lentopallojaoston puheenjohtaja Sami Heikkiniemi.
Rantaperkiön Iskun historia on häkellyttävä. Miesten edustusjoukkue on pelannut pääsarjatasolla 44 kautta, voittaen neljä Suomen mestaruutta. Seura on lentopallon Mestaruusliigan maratontaulukon 2. sijalla. Miesten edustusjoukkue on pelannut miesten 1-sarjassa kaudesta 2018-2019 lähtien.
Iskun menestyshistorialla on oikeutettua kysyä noususta Mestaruusliigaan. Pistämme arjen kuntoon niin urheilun, valmennuksen kuin seuratyön puolella. Ensi kauden urheilullinen tavoite on selkeä. Haluamme olla parhaiten harjoitteleva seurajoukkue miesten 1-sarjassa. Kun tämän tavoitteen saavutamme, katsomme seuraavia haasteita, jatkaa Heikkiniemi.
Olin erittäin otettu, että minut haluttiin jatkamaan Iskun miesten 1-sarjajoukkueen valmentajana. Seurassa tapahtuu nyt tavoitteellisen urheilun näkökulmasta paljon positiivisia asioita. Meillä on hyviä ja ahkerasti treenaavia pelaajia joukkueessamme sekä lupaavia junnuja tulossa. Nyt kun taustoille on saatu vahvistusta ja seuralle vankempaa visiota tulevaisuudesta, niin päätös jatkaa oli helppo. Samalla pääsemme kehittämään valmennusta ja tamperelaista lentopalloilijan polkua yhdessä Tampereen Urheiluakatemian kanssa. Edessä on paljon työtä, mutta lähden tekemään sitä innolla ja luottavaisin mielin yhdessä pelaajien, muiden valmentajien sekä taustatoimijoittemme kanssa, jatkaa Heikki Kosonen.
Kosonen on toiminut urallaan päävalmentajana mm. nuorten maajoukkueessa ja Oriveden Ponnistuksen naisten liigajoukkueessa, lisäksi hän on toiminut Liiton valmentajakouluttajana. Kosonen pelasi urallaan 138 mestaruusliigaottelua passarina Lahden Kimmossa, Jyväskylän Kirissä ja Valepassa.
-Iskun tiedotus