Muutoksen tuulet ovat puhaltaneet Iskussa edeltävän kauden jälkeen. Runkosarjassa neljänneksi sijoittuneesta joukkueesta on jäljellä neljä pelaajaa: Taponen, Enqvist, Friberg ja Ahonen. Keskitorjujat Ahonen ja Taponen olivat jo viimekaudella isossa roolissa keskikaistan tehomiehinä. Enqvist syöttöruudussa ja Friberg henkisenä liiderinä.
Joukkue on täydentynyt nipulla seuran nuoria lupauksia, joiden kaulaan aseteltiin viime keväänä hopeamitaleita A- ja B-poikien SM-finaaliturnauksissa. Täsmähankintoina joukkueeseen rekrytoitiin passarilupaus Henri Strengell, nopeajalkainen libero Niko Lehtosalo ja asepalveluksesta lentopallon pariin palaava laituri Ville Haapakoski. Peluutusvaihtoehtoja valmentaja Kososelle siis löytyy, ja Isku peluuttikin laajasti koko rosteria mainiosti sujuneissa harjoituspeleissä.
Urheilullinen tavoitteemme on olla parhaiten harjoitteleva seurajoukkue miesten 1-sarjassa. Pelaajien elämäntilanne mahdollistaa aamuharjoitukset. Enemmistö pelaajista harjoittelee 7-8 kertaa viikossa. Arvostan pelaajia ja valmennusta paljon, investointi on kova, mutta tiedän, että tulos aikanaan tulee työnteon kautta niin yksilölle kuin joukkueelle.
Lentopallojaoston puheenjohtaja Sami Heikkiniemi
Joukkue on nuori ja erittäin potentiaalinen, jota tasapainottaa Petteri Friberg kokemuksellaan ja rauhallisuudellaan. Pelaajat ovat sitoutuneet kovaan ja määrätietoiseen harjoitteluun. Useat pelaajat pystyvät Tampereen urheiluakatemian tukemana harjoittelemaan 7-8 kertaa viikossa. Meillä on valmennuksessa myös fysiikkapuolella hyvä oman alansa asiantuntijoista koostuvien ammattilaisten osaaminen käytössämme.
Päävalmentaja Heikki Kosonen
Kokoonpano kaudella 2022-2023
# | Nimi | Syntymävuosi | Rooli | Edeltävän kauden seura |
---|---|---|---|---|
2 | Antti Taponen | 2004 | Keskitorjuja | Isku |
3 | Ville Haapakoski | 2001 | Yleispelaaja/Hakkuri | Virtain Veikot |
4 | Juho Panu | 2006 | Yleispelaaja/Hakkuri | Isku |
6 | Niko Lehtosalo | 2004 | Libero | JyväsLentis |
7 | Aaro Enqvist | 2001 | Yleispelaaja | Isku |
9 | Lauri Bär | 2005 | Yleispelaaja | Isku |
10 | Boris Fiykov | 2005 | Yleispelaaja/Hakkuri | Isku |
11 | Lasse Lepola | 2004 | Yleispelaaja | Isku |
12 | Roope Heikkiniemi | 2005 | Passari | Isku |
13 | Oskari Sarajärvi | 2006 | Libero/Yleispelaaja | Isku |
15 | Anton Kokki | 2005 | Keskitorjuja | Isku |
16 | Petteri Friberg | 1991 | Hakkuri | Isku |
17 | Eetu Ahonen | 2002 | Keskitorjuja | Isku |
21 | Henri Strengell | 2003 | Passari | OrPo |
-Iskun tiedotus